Marmara Mermerinde Doğal Güzellik, İnce İşçilik ve Dayanıklılık Bir Aradadır.

'Cami işlerinin yapımı kadar montajı da çok önemli olan bir konudur. ‘

Şirketimizce  dikkat edilmesi konulardan en önemlisi: Yapılacak Cami’nin bizzat yerini ve büyüklüğünü görmek, Cami’ye uygun bir proje çıkarmak, yapılacak olan minber, mihrap ve kürsünün Cami’ye uygun oranda olması çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki bu iş bir kere yapılıyor! İşimizi bizzat takip ederek yaptığımız için, projenin her noktasında ve her şeye en ince ayrıntısına kadar dikkat ederiz. 

Süleyman Bey, markanızı ve sizi yakından tanıyabilir miyiz? 

‘Lalegül Mermer’ olarak Kocaeli, Çayırova-Şekerpınar’da 2010 yılından beri faaliyet göstermekteyiz. ‘Camii mermer işlerini’ çok uzun zamandır yapmaktayız. Mesleğimizi daha önce İstanbul, Kadıköy-Göztepe’de’den yürütüyorduk ancak Göztepe’deki  lokasyonumuz kentsel dönüşüm projesine girdiği için Kocaeli’deki lokasyonumuzda faliyetlerimize ve çalışmalarımıza  devam etmekteyiz.

 

Mermer nedir ve mermerin özellikleri nelerdir?

Camilerimizde genelde ‘Marmara mermeri’ni kullanmaktayız. Mermer doğal olan bir madendir. Hem sağlıklı hem de dayanıklıdır. Marmara  mermerini çalışmalarımızda tercih etme amacımız, hem rahatlıkla işlemeye gelmesi hem de eskidikçe, zamanla kendi rengini alması ile doğal bir güzellik sağlamaktadır.

‘Lalegül Mermer’ markası çalışmalarında özellikle hangi noktalara dikkat eder?

Lalegül Mermer firmamızda 3  kardeş olarak ortağız. Bu bizim için çok büyük bir avantaj sağlıyor. İşlerimizin her zaman başında olmamız: işin alımından, takibinden, mermer alımına ve malzeme alımına kadar işin her aşamasında olmak, işimiz ve bizim için çok önemlidir. İşimizin takibi açısından, işin yapım aşamasından, montajına kadar bizzat emek harcamak ve bir işçi gibi çalışmak bizim için en önemli olan konulardandır. 

Mermer işinde yıllardır faaliyet gösteren bir firmanız var ve kişisel deneyimleriniz de oldukça fazla. Mermer işçiliğinde dikkat edilmesi noktalar nelerdir?

Camii Dernek Yöneticileri’nin Camii işi için yapılacak  olan minber, mihrap, kürsü ve diğer mermer işini yüklenici firmaya verirken çok dikkatli olmaları gerekir. 

Yüklenici  firma daha önce bu işi yapmış mı? Tecrübesi nedir? Bu konularda çok sıkıntılar var. Bazı  x firmalar  yapmadığı bir Camiyi örnek gösterip Camii Dernek  Yöneticileri’ni kandırabiliyorlar.  

Yeni projeleriniz ve tamamladığınız işlerden, referans çalışmalarınızdan örnekler nelerdir?

Yeni projelerimiz  Denizli, İstanbul, Bursa, Almanya, Giresun, Gemlik ve İstanbul’un bazı semtlerinde devam etmektedir. Yeni aldığımız CNC makinaları ile çalışmalarımız ve verimliliğimiz çok daha iyi bir hale geldi. Tamamladığımız bazı Camiler: Gemlik Asım Koca Bıyık Cami, İstanbul  Sancak Tepe  Bayraktar Cami, Bursa Nilüfer Cemal Karakurt Cami, Gemlik Narlı Köyü Cami, Denizli  Kınıklı Evliya Camii’dir. Denizli  Allı Merkez Cami, Gemlik Kumla Merkez Cami, Giresun Üniversite Cami, Almanya Didip Cami, İstanbul  Bağcılar Altın Tepsi Cami devam eden projelerimizdir. 

 

Tamamladığımız proje sayısı 50’yi geçti!

Almanya Dortmunt Mescehede Fatih Cami, Almanya Ulm Mevlana Cami, Makedonya Rostuşa Cami, İstanbul Gözcü Baba Cami, İstanbul Fenerbahçe Cami, İstanbul Sarıgazi Yunus Emre Cami, Güney Afrika  Cami, Ankara Hacı Bayram Veli Cami, Ankara Niyaziye Cami, Kasımpaşa Merkez Cami, Mardin Nuri Saruhan Cami, Adapazarı Karasu Merkez Cami, Bilecik Kayı Boyu Cami, Uşak Eşme Merkez Cami  vb. gibi Türkiye’de bir çok cami de eserimiz  mevcuttur. Allah bu işe gönül vermiş, Cami yapan, yaptıran ve emeği geçen herkesten razı olsun. Hedeflerimizden ve dileklerimizden biri de hayırlısıyla Aya Sofya Camii’nin açılmasıdır.

Kaç çeşit mermer vardır? Çalışmalarınızda kullandığınız mermer özellikleri ve kalitesi nedir? 

Mermer çeşitleri  çoktur, fakat bizim her zaman tavsiye ettiğimiz mermer ‘Marmara Mermeri’dir. Marmara Mermeri, hem maliyet hemde kullanabilirlik açısından mermerlerin en güzelidir. Cami mermerlerini alırken blok halinde almak en önemlisidir. Mermeri bütün blok şeklinde aldığınızda renk skalasını  tutturmuş oluyorsunuz.

Mesleğinizi ve çalışmalarınızı sürdürmek isteyen ya da devam ettirmek isteyen gençlere önerileriniz var mı?

Gençler tarafından işimizin ve mesleğimizin devam ettirilmesini çok isteriz. Ancak bu konuda maalesef muzdaribiz. İşimiz zor ve ağır olduğu için tercih edilen bir meslek değil. Fakat  ne kadar zor ve ağır bir meslek olsa da çok zevkli bir meslek. Yaptığımız iş ve projeler, hem eser olarak kalıcı hem de herkes tarafından  övgüye layık işler olduğundan mesleğimizi layıkıyla yapmak oldukça önemlidir. Devletimizin bu konuda yardımlarını talep ediyoruz, gençlerimize teşvik birimleriyle de bu mesleğe katkıda bulunmalarını talep ediyorum.

Mermerin kalitesi nasıl ölçülür?

Daha çok açık renkteki mermerler işlemeye uygundur. Mermer blok halinde olduğundan mermerin içini ve mermerin kalitesini, bilemezsiniz. Fabrikada biçtirip görmek gerekir. Görerek almak önemli bir püf noktasıdır. Homojen renkteki mermerler tercih edilmelidir. 

‘Cami Dergisi’nin sektöre katkıları nedir? Sektöre katkıları konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Önerileriniz nelerdir?

Cami Dergisi’nin yayınlanması,  biz Cami işiyle uğraşan firmalar açısından çok verimli olmuştur. Dernek yöneticilerinin ve sektör temsilcilerinin bu dergiye ulaşmalarını özellikle tavsiye ederim.  Bütün illere ve ilçe müftülüklerine ulaşması bizim açımızdan çok verimli olur. Neticede yaptığımız çalışmalar eserdir. Herhangi  bir ev, otel, villa ya da alışveriş merkezi çalışması yapmıyoruz. Camiler, bizi yoktan var eden Yüce Rabbimizin evidir. Bunu hatırlayarak sektöre ve çalışmalara daha fazla değer vermemiz gerekir. İşlerini layıkıyla yapan firmaların ‘Cami Yapı Ekipmanları Dergisi’nde yer alması bu yüzden oldukça önemlidir.

Değerli röportajı için Sn. Süleyman ÖZKAN’a teşekkür eder, çalışmalarında ve yeni projelerinde kolaylıklar dileriz.

Yorum YazYorumlar (0)

Yorum Yok
OTEL KONAKLAMA
E-DERGİ
SOSYAL MEDYA

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
PROAKTİF FUARCILIK LTD.ŞTİ Tel : 0216 311 58 27 Fax : info@camiyapiekipmanlarifuari.com www.camiyapiekipmanlari.com