Görme Engelliler için El Oyması Tekniği ile Manisa’da Üretilen Halılar

Almanya'nın Köln şehrinde ibadete açılan DİTİB Köln Merkez Camii halıları Manisa'nın halılarıyla ün salmış ‘Demirci’ ilçesinde dokundu.

Görme engelli vatandaşların ibadetlerini yapabilmeleri için 
sipariş üzerine özel olarak tasarladıkları halıların dokunduğunu ifade eden 
Serko Halı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Arslan, "Manisa'nın Demirci ilçesinde 1974 yılından bu yana ‘yün cami halısı ve otel halısı üretimi’ yapan firmayız. Üretmiş olduğumuz ürünleri dünyadaki camilere kendimiz giderek yerinde döşemesini de yapmaktayız.

En son yaptığımız yeni bir değişik projede el oyma tekniğiyle görme engelli vatandaşlarımız için algı oluşturmaya çalıştık. Bu talep bize Almanya'nın Köln şehrinde yapılan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptırmış olduğu Merkez Camii’nden geldi. Bizde onların istediği bir şekilde çalışmayı yaptık ve halıları da döşedik.” şeklinde açıklama yaptı. 

 

Serko Halı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Arslan: “Görme engelli vatandaşlarımız el oyma tekniğiyle yaptığımız bölümlerden buranın namaza durulacak saf yeri olduğunu anlıyorlar. Görme engeli olmayan vatandaşlarımız ise bu kabartmadan bir rahatsızlık duymadan rahat bir şekilde ibadetlerini sürdürüyorlar.'' 

Diğer camilerden de bu şekilde talepler gelmeye başladığını belirten Bülent Arslan, halı üretiminde kullanılan yünlerin yurtiçinin yanı sıra Yeni Zelenda ile Avustralya bölgesinden de ithal edildiğini ve dokunan halıların alev almadığı ve çıkan dumanında insanların zehirlenmelerine ortam yaratmadığını belirtti.

Serko Halı’ya böyle bir projeye imza attığı için sektör adına teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

Yorum YazYorumlar (0)

Yorum Yok
OTEL KONAKLAMA
E-DERGİ
SOSYAL MEDYA

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
PROAKTİF FUARCILIK LTD.ŞTİ Tel : 0216 311 58 27 Fax : info@camiyapiekipmanlarifuari.com www.camiyapiekipmanlari.com